Projekt Občanský klub - Základní informace

 Základní informace | Mapa projektu | Klubové listiny | Klubové zóny | Mapa klubu


Pro koho je projekt Občanský klub určen?

Zajímáte se o soběstačnost, nebo již máte svou komunitu? Chcete se propojovat s jinými komunitami? Rádi byste nabízeli výrobky a služby v místě kde žijete?

Pokud jste alespoň na jednu otázku odpověděli kladně, může být pro Vás Projekt Občanský klub řešením.

V prvé řadě je tento projekt určen již existujícím komunitám, které hledají způsoby kterými by mohly zabezpečit svou soběstačnost. Právě komunity, které již existují mohou využít vzorovou klubovou dokumentaci, která je ke stažení na těchto stránkách. Zároveň si mohou díky Modelovému příkladu sami vytvořit vše, co je pro vymezení pravidel a řádu potřeba.

Může být také vhodným prostředkem pro ty, kteří se o soběstačné fungování své rodiny nebo skupiny přátel teprve začali zajímat a rádi by chtěli vytvořit vlastní společenstvo. Pro Vás je důležité nastudovat principy a posoudit své možnosti.

Občanský klub vytváří zázemí pro zajištění a naplňování osobních potřeb jeho členů a není vázán na žádnou existující legislativu, ale vychází ze svobodného rozhodnutí Člověka - zřizovatele. Vzájemnou spoluprací členů a sdílením, si klubové společenstvo zajistí vše, co potřebuje pro svůj šťastný a spokojený život bez zbytečných povinností, které nejsou pro nikoho ze společenstva prospěšné.

Pokud cítíte, že byste rádi spolupracovali s klubem, který je dostupný v blízkosti Vašeho bydliště, můžete využít web Hnutí Jarilo -  jariloSIS.cz, který ve své informační databázi uvádí seznam partnerských klubů, komunit a společenstev, které by Vám mohly poskytnou potřebné informace a podporu pro vaši činnost v místě, kde žijete. 

jariloSIS.cz  - je sdílené informační středisko Jarila - pro vstup na portál je potřeba se přihlásit

Informace o možnostech spolupráce s klubem v rámci klubového režimu jsou obsaženy v příručce volně ke stažení "Jak spolupracovat s klubem

Předpoklady pro zřízení Občanského klubu

Jaké předpoklady je potřeba splňovat pro vytvoření vlastního Občanského klubu?

Nejdůležitější je mít vědomí, že to co je prostřednictvím Občanského klubu vytvářeno, je zcela v souladu s Vašim svědomím a osobním přesvědčením, že jde o správnou věc. Zřizovatel Občanského klubu vytváří podmínky a zázemí pro pravdivý a důstojný způsob hospodaření založený na principech přírodních zákonitostí, který je řízen výhradně jeho členy a tito členové jsou si vědomi své zodpovědnosti vůči ostatním členům klubového společenstva nebo komunity.

Dalším předpokladem pro vytvoření klubu je vhodný prostor, který může být buď v osobním vlastnictví nebo v pronájmu. Prostor je dále vhodné mít deklarován jako soukromý. Nejlépe mimo provozovnu podnikatelského typu. Důvodem je působit zcela odděleně od podnikatelských aktivit, které jsou podřízeny stávajícím zákonným úpravám.

Dále je vhodné zabezpečit optimální komunikační prostředí pro zasílání informací o činnosti klubu a pořádaných akcích. Doporučujeme komunikaci prostřednictvím elektronické pošty (emaily) případně vhodné sociální sítě.

Vhodnou součástí klubu je mít prostor sloužící jako klubovna pro osobní setkávání, tvůrčí dílny, školení, semináře ap.

Klubové společenstvo nabírá největší sílu tehdy, když se kluboví členové osobně setkávají při společných činnostech - pro první setkání doporučujeme zvolit třeba jen společné herní odpoledne v pravidelném čase jednou týdně. Přes zábavu a vzájemnou komunikaci se rozvine mnohé a netušené. Fyzicky se scházejte a velmi brzy se vám samy objeví další činnosti, které Vás budou vést ke spolupráci.

Občanský klub není právnická osoba, ale skupina svébytných jednotlivců. Klub tedy nemůže uzavírat smlouvy. Smlouvy v rámci Občanského klubu může uzavřít pouze člen klubu - fyzická osoba - právní osobnost (s rodným číslem).  Smlouvu tedy uzavírá jeden nebo více jednotlivců s důrazem na skutečnost, že v pronajatém prostoru bude probíhat soukromá skupinová akce např. vzdělávacího, osvětového, kulturního či hospodářského charakteru, a to v rámci klubového režimu, který je písemně vymezen v Deklaraci klubového režimu.

V občanském klubu může nastat situace, že bude potřeba uzavřít smlouvu na pronájem  bytového nebo nebytového prostoru nebo pozemku. Vzorové smlouvy  naleznete v sekci dokumenty na tomto webu . 

V případě smlouvy o nájmu prostor je důležité mít ve smlouvě uveden pravdivý účel nájmu - nebytový prostor slouží jako klubovna (Občanského klubu). U nájmu pozemku je vhodný text účelu nájmu - pro konání (jednorázové) klubové (neveřejné) akce. Ve vzorových dokumentech naleznete smlouvy, které přicházejí v úvahu v souvislosti s vymezením klubových prostor.

Stručná charakteristika Občanského klubu

Informace v tomto projektu jsou vypracovány jako vzorové materiály pro Občanský klub Relax klub Jarilo Halenkov.

Občanský klub" je svobodné společenství lidí, které funguje
výhradně na principech sousedské výpomoci a řídí se vlastními
klubovými pravidly.

Občanský klub slouží jako hospodářsko-společenský model pro vytvoření soběstačných Obecních společenstev - komunit, coby nejmenších samosprávných jednotek s vlastní autonomií a rozhodováním.

Občanský klub hájí zájmy klubových členů.

Připraveným jednotlivcům umožňuje zahájit přechod na svobodné území vlastního ŽIVOTA.

Cíl Občanského klubu

Sdílením a spoluprací na soukromé úrovni zabezpečit a rozvíjet důstojné podmínky pro pokrytí základních životních potřeb klubových členů a jejich rodin.

Podmínky účasti

Jedinou podmínkou účasti v klubu je souhlas s hodnotami Hnutí Jarilo
(obrázek níže)

.